forum o svemu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Priče za decu

Ići dole

Priče za decu Empty Priče za decu

Počalji  Pavlina Ned Nov 15, 2009 1:53 pm

Lovačke priče

Napisao: Danilo Kocić



Sve se zbilo jednog prohladnog jesenjeg dana i sve je stalo u jednu neveliku torbu koju sam nosio na leđima. Krenuli smo moj deka, ujak i braca u lov.
-Biće bogatog lova! – kaza deka.
-Videćeš divlje svinje! – prozbori ujak.
-Ne lažu te oni! – kaza mi brat.
Bio sam radoznao, kao i svako nestašno dete, ali sam rešio da podvalim lovcima. Kada smo stigli na vrh velikog brda sa koga se lepo videlo naše selo, kazah zapovednički:
-Ja ovde komandujem!
Zbuniše se i deka, i ujak i moj braco.
-Kad vam ja kažem da lovite, lovićete divlje svinje i ostale životinje.
-Uredu! – pristaše svi.
Od tog trenutka usmeravao sam lovce svirajući u pištaljku. Na moj prvi znak, krenuše. Kada sam ih drugi put upozorio, potrčaše, a kada sam počeo neprekidno da duvam u pištaljku, posmatrao sam deku, ujaka i bracu kako su naslonjeni na požutelo drveće i kako drže lovačke puške spremni da ih upotrebe. Video sam da su nestrpljivi, jer su, eto, došli da ulove divlje svinje, a ja sam im dao znak da budu mirni kao nestvarne senke.
-Šta dalje da radimo? – upita deka.
-Zaista, šta da radimo? – prozbori ujak.
Brat je ćutao - valjda je čekao moj odgovor - pa se i on oglasi:
-Lovci, krenimo u napad, eno divlje svinje!
-Ne, ne, ne! – odzvonio je moj zapovednički glas.
Zanemeše svi kao kamen na litici toga brda. Posmatrali su moju senku koja se približavala mestu gde je braco primetio svinje. I zaista, bila je jedna, ali i njena deca. Ukupno sedmoro prasadi.
-Dođite da ih vidite! – naredih lovcima.
-Strah me je! – kaza braco.
-Ne boj se, ovo nisu divlje svinje! – kazah odlučno.
Deka, uja i braco tada dođoše do mene i svinja, a onda se svi nasmejaše. Nasmejah se i ja.
-To su deda Jovine svinje! – kazaše.
-Izgubio ih je pre nekoliko dana! – prozbori deka.
-Žalio se i meni! – kaza uja.
-Krenimo sa njima u selo! – reče braca.
Kad nas je video, deda Jova je zaplakao od radosti. Ponudi nas toplom pogačom i sirom.
-Svima vama na poklon dajem po jedno prase! – kaza deda Jova.
Tu ponudu dobrog deda Jove nismo mogli da odbijemo.
Pavlina
Pavlina

Broj poruka : 214
Datum upisa : 27.06.2009
Godina : 27
Lokacija : beograd

Nazad na vrh Ići dole

Priče za decu Empty Re: Priče za decu

Počalji  Pavlina Sre Nov 25, 2009 2:13 pm

Mali zeka


Mali zeka živi u šumi. Zekini mama i tata imaju još puno zečića, njegovih braće i sestara. Oni se po ceo dan igraju - jure se po šumi ili se igraju kod potoka. Male zeke najviše vole da se igraju žmurke.

Jednom je tako mali zeka odjurio duboko u šumu kako bi se sakrio i kako ga niko ne bi pronašao. Dugo se krio iza jednog žbuna i niko nije uspeo da ga nađe. Kada je izašao iza žbuna, shvatio je da ne ume da se vrati kući.

"Šta sad da radim?", zaplaka mali zeka. "Uskoro će da padne mrak, a ja ne umem da se vratim kući!
Plakao je tako dugo, kad je iza sebe čuo glas: "Hajde, zečiću, ja ću ti pokazati put!", reče mu stara sova. "Tvoja braća i sestre su upravo blizu kuće - požurimo da ih stigneš!"

Zeka, sav radostan, skoči i pojuri za sovom.

"Eno zeke!", povikali su ostali zečići kada ga ugledaše. "Mama, zeka se tako dobro sakrio, da niko nije uspeo da ga nađe. Pobedio je!"

Zeka nije imao hrabrosti da kaže da se izgubio. "Da, pobedio sam. Ali više nikada neću tako dobro da se krijem", promrmlja zečić i otrča na večeru.


Pavlina
Pavlina

Broj poruka : 214
Datum upisa : 27.06.2009
Godina : 27
Lokacija : beograd

Nazad na vrh Ići dole

Priče za decu Empty Re: Priče za decu

Počalji  Pavlina Ned Dec 27, 2009 2:34 am

U šumi

Tata i Olja pošli su u šetnju kroz šumu. Nikada ranije Olja nije videla predeo u kome raste toliko različitog drveća. Tata je objašnjavao:

"Najveće drveće u našim šumama je hrast. Na hrastu rađa žir, koji rado jedu veverice i divlje svinje."

"A koje je ono prekrasno drvo sa belim stablom, čije je lišće sad u jesen žuto?"

"To je breza, - odgovorio je tata. - A malo dalje od nje je jedna jasika, slična brezi. Njeno lišće treperi i kad nema vetra."



"A onaj šumarak tamo?"

"To su bukve. U našim šumama najviše ima bukava. Bukva je vrlo korisno drvo i upotrebljava se za razne stvari, od loženja pa do nameštaja."

"Kraj onog potoka ima nekoliko stabala kojih nema na bregu!"

"To su vrbe, koje vole mnogo vlage, pa najčešće rastu uz reke i potoke." Tako su Olja i tata šetali kroz šumu, pa su videli divlju krušku sa sitnim oporim plodovima, i grmove leske na kojima je bilo puno lešnika, još odevenih u zelene košuljice, ali već zrelih. Usred jednog prostranog proplanka ugledali su lipu, drvo sa velikom krunom i puno lišća, a kad se dan bližio kraju, vratili su se kući.
Pavlina
Pavlina

Broj poruka : 214
Datum upisa : 27.06.2009
Godina : 27
Lokacija : beograd

Nazad na vrh Ići dole

Priče za decu Empty Re: Priče za decu

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu